Jak pielęgnować i konserwować granit?

Granit jest niezwykle twardym materiałem, jednak mimo to należy pamiętać o jego impregnacji, szczególnie w miejscach narażonych na występowanie tłuszczów, kwasów, wody, różnego rodzaju środków chemicznych.

Do takich miejsc zaliczamy przede wszystkim blaty w kuchni i w łazience, ale również parapety wewnętrzne, na których bardzo często w celach dekoracyjnych stawiamy kwiaty w donicach oraz parapety zewnętrzne, które mają bezpośredni kontakt z wodą np. podczas deszczu. Najbardziej narażone na różnego rodzaju plamy, przebarwienia są jasne granity. Impregnacja odpowiednimi środkami nigdy nie zaszkodzi dlatego też po zamontowaniu powinniśmy zadbać o granit, aby cieszył nas swoim pięknem każdego dnia przez wiele lat.

Jeśli już decydujemy się na impregnację kamienia to korzystajmy tylko z profesjonalnych impregnatów. Polecamy impregnaty: HYDREX oraz AGER. Oba te produkty zabezpieczają kamień przed wnikaniem wody, tłuszczy. Podstawowa różnica między impregnatami to taka, że HYDREX nie zmienia koloru kamienia, natomiast AGER pogłębia kolor dając tzw. efekt mokrego kamienia. Przed impregnacją należy pamiętać, że powierzchnia powinna być dokładnie wysuszona oraz czysta.

Karolina Czyczerska