Czy nagrobek granitowy można przyozdobić?

Nagrobki granitowe dla wielu z nas stanowią wartość sentymentalną i emocjonalną. Kiedy więc przychodzi czas na zakup nagrobka nic więc dziwnego, że kiedy przychodzi czas na zakup nagrobka granitowego zależy nam na jego wyjątkowym wyglądzie i najwyższej jakości wykonania. Szukamy firmy, która spełni nasze wymagania i wykona zlecenia zgodnie z naszym życzeniem. Bardzo często zakłady kamieniarskie mają mnóstwo własnych wzorów i propozycji dla klienta, ale istnieje również możliwość złożenia zamówienia indywidualnego, wtedy zamówiony nagrobek granitowych zostanie wykonany od podstaw zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami lub wykonanym projektem. Przy złożeniu zamówienia warto pamiętać, że oprócz samego nagrobka jest mnóstwo elementów dodatkowych, które dopełnią i przyozdobią nagrobek.

Jakie akcesoria wybrać do nagrobka granitowego?

Lampion granitowy – najczęściej wybierany dodatek do nagrobka granitowego. Stanowi bardzo eleganckie uzupełnienie. Są bardzo praktyczne i niemal zawsze znajduje się na nagrobku. Podczas gdy znicze z wkładami trzeba zmieniać, lampion granitowy jest elementem stałym. Zamiast wkładu  tradycyjnego, w środku znajduje się wkład na baterię, co jest doskonałym rozwiązaniem – nie ma żadnego ryzyka wylania się wosku, przewrócenia znicza czy zgaśnięcia wkładu z powodu silnego wiatru lub mocnego deszczu. Lampiony są wykonywane z takiego koloru granitu jak nagrobek, aby całość była spójna. W ofercie posiadamy kilkanaście modeli lampionów granitowych tak aby do każdego modelu nagrobka dobrać odpowiedni. Oferujemy lampiony okrągłe jak i kwadratowe. Lampiony mogą posiadać dodatkowe ozdoby: rozeta, krzyżyk, płomień.

Wazon granitowy – elementy, bez którego nagrobek granitowy wydaje się być nie skończony. Każdy z z nas idąc na cmentarz kupuje kwiaty, które upiększają grób niezależnie czy są one żywe czy sztuczne, ale ich barwy ożywiają nagrobek. Żaden plastikowy wazon nie zastąpi wazonu granitowego, który jest stałym elementem odpornym na warunki atmosferyczne, nie ulegnie przewróceniu, nie pęknie w zimie. Podobnie jak z lampionami jest mnóstwo wzorów wazonów, wazony okrągłe, kwadratowe itd. Wazony są najczęściej produkowane pod indywidualne zamówienie zatem istnieje możliwość narzucenia swoich preferencji co do wysokości, kształtu oraz koloru wazonu. Wybierając wazon granitowy również staramy się skomponować go z całym nagrobkiem.

Misy granitowe – duże misy wykonane z granitu są odpowiednie kiedy chcemy przygotować dużą wiązankę czy posadzić żywego kwiatka. Najczęściej wybierane są w przypadku grobowców kiedy nakrywa jest dużo większa niż w nagrobku tradycyjnym pojedynczym. Misy zajmują sporo miejsca, dlatego zanim się na nią zdecydujemy musimy przeanalizować czy faktycznie będzie to elementy dobrze wykorzystany.

Książki granitowe, poduszki granitowe – podczas gdy w jednym grobie znajduje się kilka osób, a tablica napisowa nie pozwala na pomieszczenie wszystkich danych to stosowane są książki granitowe lub poduszki, na których takie dane umieszczamy. Zdarza się, że klienci wybierają książki lub poduszki tylko w celu ozdobienia nakrywy nagrobka, umieszczając tam np. wierszyk, cytat.

Ławki – obecnie na rynku jest mnóstwo wzorów ławek. Od ławek tradycyjnych plastikowych po ławki wykonane ze stali nierdzewnej lub z granitu. Ławkę możemy idealnie skomponować z całością. Ławka z granitu jest produkowana od podstaw, nie ma standardów, zatem wymiary, kolory, kształt możemy dobrać do nagrobka granitowego.

Elementy ozdobne ze stali nierdzewnej lub brązu – mowa tutaj o literach, krzyżach, figurkach, wizerunkach. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do nagrobka granitowego, który sprawi, że pomnik będzie wydawał się nieco bogatszy i bardziej ekskluzywny.  Stal nierdzewna i brąz to materiał, który jest niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, na zniszczenia. Elementy zdobnicze umieszczane na nagrobkach cieszą się swoim wyglądem i pięknem przez wiele wiele lat.