Jak zabezpieczyć nagrobek granitowy przed zimą?

Zabezpieczenie nagrobka granitowego przed zimą jest bardzo istotne i należy o tym pamiętać. Mróz, deszcz oraz śnieg mogę negatywnie wpłynąć na wygląd i trwałość kamienia pomimo, że jest to bardzo odporny materiał. Każdy rodzaj granitu ma inną nasiąkliwość, twardość dlatego też należy systematycznie go impregnować. Bardzo ważne jest aby nie impregnować kamienia środkami, które nie są polecane przez producentów nagrobków tj. markety, sklepy budowlane. Użycie takich środków może spowodować uszkodzenie kamienia.

Aby zabezpieczyć powierzchnię nagrobka należy najpierw bardzo dokładnie oczyścić jego powierzchnię z brudu, pyłu i zanieczyszczeń. Można to zrobić przy pomocy miękkiej szczotki lub szmatki zwilżonej wodą lub delikatnym detergentem. Następnie nakładamy odpowiedni impregnat przeznaczony do granitu według zaleceń wskazanych w instrukcji. Najczęściej taką czynność należy powtórzyć dwukrotnie. Szczególnie w okresie zimowym powinniśmy dbać o nagrobek. Gdy zbierze się śnieg lub lód należy je usunąć. Warstwa śniegu, która zalega na pomniku może doprowadzić do mikropęknięć. W przypadku granitowych akcesoriów, również należy się odpowiednio przygotować do sezonu zimowego, zwłaszcza jeśli nie zostały wykonane w nich odprowadzenia na wodę. Wazony, misy, które nie mają takich otworów należy owinąć folią, aby do środka nie dostała się woda, w przeciwnym razie może dojść do pęknięcia.

W okresie zimowym powinniśmy szczególnie dbać o nagrobek.

Środki polecane do impregnacji nagrobka granitowego przez naszą firmę:

Impregnat Hydrex firma Tenax jest to środek przeznaczony do impregnacji marmuru, trawertynu, lastryka, piaskowca, granitu. Stosuje się go wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Zabezpiecza on powierzchnię przed działaniem tłuszczów, płynów oraz przed wnikaniem wody w kamień. Środek nie wpływa na zmianę koloru kamienia. Zabezpiecza kamień przed występującymi plamami.